Navigation
Home Page
Home Page

Governors

Our Role

The governing body is responsible for working strategically with the school to ensure a good quality education. They make key decisions  which directly affect the direction of the school and well being of the children. School governors can really make a difference in improving standards throughout the school.

 

The expectation of individual governors is to focus on raising standards to help every child achieve their potential, get to know the school and
become involved in school life and activities, and respect the professional expertise of the Head Teacher and Staff.  All new governors will
attend an induction course and follow on-going training and development for their individual roles. 
 

The Governors lead and manage the school.  Our three key functions are:

 

  • To ensure clarity of vision, ethos and strategic direction;  
  • To hold the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils;
  • To oversee the financial performance of the school and making sure its money is well spent. 

 

The Governing body meet at  FGB (Full Governing Body) meetings.  There are also two sub committees - P&S (Performance and Standards) and  Resources.

The Governing Body of Linton Heights Junior School

 

 

James Puxley

Headteacher

Adele Watson

Co-opted, Chair

 

 

 

 

 

Caroline Webb 

Staff

 

 


 

Kirsten Butler

Clerk

 

 

Kate Wright

Parent, Resouces

Ruth Tysoe

Parent, Resources and Safeguarding

Nick Sales - Co-opted governor, Vice Chair and Chair of Resources Committee 

Fran Slater - Co-opted, Resources

Louise Orton - Co-opted, P & S

Tom Ringer

Juliet Hughes

Kirk Archibald

GOVERNOR REGISTER OF INTERESTS 2018-19

 

LINTON HEIGHTS PRIMARY SCHOOL

GOVERNORS’ DETAILS AND THE REGISTER OF INTERESTS 2018/19

 

Name of Governor

Category of governor and term of office

Appointing body

Committee membership & attendance record

2018/19

Positions and responsibilities

Relevant business interests that could present a conflict of interest

Personal relationship with members of school staff

GIAS

KIRK ARCHIBALD

Appointed 18/07/18

Co-opted

4 year term to

18/07/2022

 

Governing Body

Resources

 

Possible 7, actual  = %

 

Sport and Physical Education/ PSHE / Mindfulness & Growth Mindset link governor

Health/ safety and maintenance governor

None

None

Yes

MARIANNE FULLER Appointed

20/09/2016

 

ON SABBATICAL

Co-opted

4 year term to

20/09/2020

 

Associate governor

Governing Body

SABBATICAL

 

None

None

 

KATE GEORGE

Appointed 01/11/2016

Co-opted

4 year term to 01/11/2020

 

Associate governor

Governing Body

 

 

Committee member, Linton Granta Playgroup

School Improvement Advisor, Cambridgeshire County Council

Working for CASA (LVC)

None

Yes

JULIET HUGHES

Appointed 18/07/2018

Co-opted

4 year term to 18/07/2022

 

Governing Body

Performance & Standards

 

Possible 7, actual  = %

 

Mathematics link governor

OFSTED focus: Quality of teaching, learning and assessment

Shadowing Safeguarding link governor

 

None

None

Yes

LOUISE ORTON

Appointed 21/03/18

Co-opted 4 year term to 21/03/22

Governing Body

Performance & Standards

 

Possible 7, actual  = %

 

Chair P&S

SEN link governor

OFSTED focus: Quality of teaching, learning and assessment

None

None

Yes

JAMES PUXLEY

Headteacher

Headteacher

Performance & Standards Resources

 

Possible 10, actual  =

%

Headteacher

All areas of the school development plan and school strategic plan

None

None

NA

TOM RINGER

Appointed 18/07/2018

Co-opted

4 year term to 18/07/2022

 

Governing Body

Performance & Standards

 

Possible 7, actual  = %

 

History & Geography link governor

Ofsted focus: Outcomes for pupils – achievement and progress

None

None

Yes

NICK SALES

Appointed 31/01/17

Co-opted 4 year term to 31/01/21

Governing Body

Resources

 

Possible 7,

actual  =   %

Chair Resources

Modern Foreign Languages link governor

GDPR governor

Ofsted focus: Quality of leadership and management

None

None

Yes

FRAN SLATER

Appointed 29/11/17

Co-opted 4 year term to 29/11/21

Governing Body

Resources

Possible 7,

Actual  = %

Religious Education link governor

Website/ policies/ training governor

HR Manager at Camgrain

Husband is Director at LVC

Yes

RUTH TYSOE

Elected 06/11/2015

Parent

4 year term to

06/11/2019

Parents

Resources

 

Possible 7, actual   =

%

Computing link governor

Music link governor

Safeguarding governor

Ofsted focus: Personal development, behaviour and welfare

 

 

Company Director & Secretary, Stream Projects Ltd

Husband providing IT advise for school (unpaid)

None

Yes

ADELE WATSON

Appointed

14/10/2015

4 year term to

14/10/2019

 

Chair of Governors - 1 year term from 18/09/2018

Governing Body

Performance & Standards

Resources

 

Possible 10, actual  =

%

Chair of Governors

English Link governor

Art & Design link governor

Pupil Premium link governor

Ofsted focus: Quality of leadership and management

Ofsted focus: Outcomes for pupils – achievement and progress

Trustee of Linton Book Festival

None

Yes

CAROLINE WEBB

Elected

29/11/2017

Staff

4 year term to

29/11/21

Staff

Performance & Standards

Resources

 

Possible 10, actual

= %

Deputy Headteacher

P&S

Ofsted focus:

Quality of teaching, learning and assessment

None

None

Yes

KATE WRIGHT

Elected 13/10/2015

Parent

4 year term to

13/10/2019

Parents

Resources

 

Possible 7, actual  =

  %

Science link governor

Ofsted focus: Personal development, behaviour and welfare

Director, Top Class Education. Education recruitment consultancy

None

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

RESIGNATIONS

 

 

 

 

 

 

 

DENISE HALL

Appointed

06/05/2015

Resigned July 2018

Co-opted

4 year term to

06/05/2019

Governing Body

 

 

 

 

 

NATALIE MORRIS

Appointed

01/07/2014

 

Resigned July 2018

Co-opted year term to

21/07/2018

Governing Body

 

 

 

 

 

TERE MITCHELL (TAIT)

Appointed 31/01/17

 

Resigned July 2018

Co-opted

4 year term to

31/01/21

 

Associate governor

Governing Body

 

 

 

 

 

CHRIS KEMSHELL

Appointed 01/11/2016

 

Resigned July 2018

Co-opted

4 year term to 01/11/2020

Governing Body

 

 

 

 

 

DARREN LEECH

Appointed

01/09/2015

Resigned

July 2017

Co-opted

4 year term to 01/09/2019

 

Governing Body

 

 

 

 

 

NICOLA COLLARD

Appointed

01/09/2015

Resigned July 2017

Co-opted

4 year term to

01/09/2019

Governing Body

 

 

 

 

 

MARIANNE FULLER

Appointed 01/04/2015

Resigned 03/09/2016

Chair

4 year term to

12/1/2018

Parents

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top